خواص برخی گیاهان دارویی

خواص برخی گیاهان دارویی

گل گاو زبان

مزاج گل گاو زبان گرم و تر است و گرمی آن به اعتدال نزدیک است . مخصوصا رطوبت نوع تازه آن بیشتر است. این گیاه عالی، مقوی تمام قوای بدن است که مرتبط با اعضای اصلی و حیاتی هستند(مغز،قلب،کبد)

تقویت حرارت غریزی: موجب تقویت حرارت غریزی می شود. حرارت غریزی و رطوبت فضیله، عامل حیات و طول عمر است. یعنی وقتی خدا انسان را خلق می کند، 

مقداری حرارت و رطوبت به وی اهدا می نماید تا او یک عمر با این سرمایه زندگی نماید. پس هر چیزی که رطوبت و حرارت غریزی یا خوب را افزایش دهد، برای طول عمر و کیفیت سلامتی بسیار مفید است.

  • تقویت حواس: معرف است که گل گاو زبان برای تقویت اعصاب مفید است، شادی آور بوده و حواس را تقویت می کند. حواس شامل بویایی، چشایی، شنوایی و امثالهم می شود. برای رفع ترس و اضطراب مفید است. موجب تقویت قلب شده و برای رفع تپش قلب مفید است. برای سرماخوردگی، گلودرد و سرفه نیز مفید است.
  • دفع سودا: برای دفع سودا نیز بسیار مفید است. امروزه اکثر مردم دچار درجاتی از سودا هستند. سودا در اثر آلودگی هوا، استرس های زیاد و غذاهای مانده با هضم سخت ایجاد می شود. گل گاوزبان هم برای رفع سودا و هم برای رفع صفرا مفید است.

بابونه

در حد اعتدال مزاج آن گرم است. مزاج را تغییرات اساسی نمی دهد ، بازکننده است. اگر روغن بابونه را به مفاصلی که سفتی و درد دارند بمالیم، آنها را نرم می کند و کمک به بهبود وضعیت می کند.

  • بهبود سرماخوردگی: دمونش بابونه بهتر است با کمی عسل یا نبات شیرین شود و یا بخور آن بسیار برای سرماخوردگی، خلط و سینوزیت مفید است
  • دفع سنگ کلیه : عرق بابونه برای دفع سنگ کلیه استفاده می شود. ادرار را نیز زیاد می کند. کسانی که سنگ کلیه دارند به جای استفاده از آب که برای آنها ضرر هم دارد، می توانند از عرق بابونه استفاده کنند که بافت سنگ را نرم و مجاری ادراری نیز باز کرده و سنگ را به سهولت دفع می کند
  • قاعده آور: بابونه، چون مفتح است برای بازکردن پریود نیز مفید است.در برخی خانم ها، به دلیل سردی رحم، علی رغم این که فرد علائم پریود را دارد، پریود آغاز نمی شود. این ها معمولا درد شدیدی قبل و حین پریود دارند و پریود به خوبی انجام نمی شود. ایشان می توانند از بابونه استفاده کنند و یا اینکه روغن آن را به منطقه زیر شکم و لگن بمالند.
  • رفع اسپاسم:استفاده زیاد از حد بابونه چون خیلی لطیف است بدن را سست می کند. بابونه برای رفع اسپاسم استفاده می شود و باید میزان مصرف در حدی باشد که این مشکل را حل کند و منجر به سستی نشود.

منبع: ماهنامه دنیای تغذیه/ شماره 172 

 
تگها : طب سنتی , گیاهان دارویی , گیاه درمانی سنتی
ارسال نظر
* نام شما:

* ایمیل شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب
کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی
طراحی سایت با مهریاسان