درمان اختلالات روانی کودکان با بازی

درمان اختلالات روانی کودکان با بازی

ماسه بازی به دلیل ایجاد فضای سالم و استاندارد بازی و افزایش مهارت‌های حرکتی – هیجانی کودکان به عنوان یکی از شش ابزار اصلی بازی در تمام کشورهای پیشرفته‌ی جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماسه بازی فعالیتی طبیعی، لذت بخش، شگفت انگیز و پر رمز و راز است. این بازی هدف‌دار و منطقی می‌تواند روابطی صمیمی، گرم وعمیق با کودکان برقرار کند و در جهت رشد و تربیت آنان گام بردارد. گام‌هایی که به غنای دنیای خیال، رویاها، ابعاد احساسی، عاطفی و شناختی و مهارتی کودکان می‌انجامد.

درمان اختلالات روانی کودکان با بازی

 ماسه‌بازی درمانی به تکنیک درمانی گفته می‌شود که درآن درمان‌گر از درمان‌جو می‌خواهد تا با استفاده از عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌های کوچک و سمبلیک دنیای خود را به صورت سمبلیک در دنیای ماسه بسازد تا از آن طریق، به بررسی مشاهده این تصاویر و گفت‌وگو با آزمودنی‌ها در مورد محتوای آنها بپردازد.  ماسه‌بازی درمانی، روشی است غیرکلامی که در آن کودک با ساختن دنیای خود درسینی شن به بیان تعارضات، تمایلات و هیجاناتش می‌پردازد و درجریان خلق این صحنه توسط کودک، درمانگر، نقش مشاهده‌گر صامت را بازی می‌کند. تعبیرو تفسیر صورت نمی‌گیرد تا زمانی که مراجع (کودک) چندین سینی شن را در مدت زمانی معین بسازد. این باعث آشکارشدن طبیعی جریان درمان بدون دخالت ذهن می‌شود. از آنجائی‌که شن‌بازی درمانی نیازبه توجه پایدار و انتخابی دارد باعث کاهش نقص توجه کودکانی با اختلال بیش فعال می‌شود. همچنین حدود فیزیکی جعبه‌ی شن عاملی در جهت افزایش دقت و تمرکز است.

فواید شن بازی در کودکان:

  • رشد و پرورش خلاقیت.
  • رشد و پرورش گویایی.
  • رشد و کنترل اعصاب و عضلات..
  • رشد و پرورش مهارت‌های اجتماعی
  • پرورش قدرت تجسم فضایی و هندسی.
  • پرورش حس لامسه
  • تقویت و هماهنگی چشم و دست

 

ابزاری برای تشخیص و درمان


کودکان با شن بازی می‌توانند ایده‌های گوناگون خود را زودتر پیاده کنند، لذت و آرامشی که در زمان بازی با شن به دست می‌آورند از نقطه‌نظر درمانی بسیار بااهمیت است.

بازی کردن با آب، خاک و شن اثر معجزه آسایی در حل مشکلات و بروز خلاقیت کودکان دارد. آنان از طریق بازی و ساختن یک غول،، گرگ، سگ، مار و … آن را مورد حمله قرار دادن و خراب کردن می‌توانند از ترس‌ها، وهمیات، احساسات و پندارهای واهی رهایی یابند.

بچه‌های خشن، شن و یا خاک رس را سوراخ سوراخ می‌کنند و یا اینکه آن را روی هم می‌کوبند، مثلا کودکی که دارای مشکل است با شن تابوتی می‌سازد که درونش مردی از شن ساخته شده، خوابیده است. او می‌گوید: «الان درِ تابوت را می‌بندم، محکمش می‌کنم، حالا دیگه او نمی‌تونه نفس بکشه.» با دست‌های خودش محکم روی تابوت فشار می‌آورد و به این‌وسیله انتقام خودش را از پدری که مورد تنفرش است می گیرد.

منبع:مجله نیک  و نو/ شماره 52

 
تگها : طب سنتی
ارسال نظر
* نام شما:

* ایمیل شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب
کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی
طراحی سایت با مهریاسان