7 پیشنهاد طب سنتی برای 7 مشکل پوست

7 پیشنهاد طب سنتی برای 7 مشکل پوست

زیبایی به شکل طبیعی

 

درمان خشکی پوست در طب سنتی

معمولا در فصل پاییز و زمستان بسیاری از افراد دچار خشکی پوست میشوند. طب سنتی معتقد است بسیاری از انواع خشکی پوست با تغییر رژیم غذایی برطرف میشود؛ مثلا:

مصرف مواد غذایی آبکی به خصوص آبمیوه هایی مثل آب هویچ و آب سیب و میوه و سبزی های آبدار مثل کاهو و خیار اگر متناسب با فصل مصرف شوند، میتوانند تا حدود زیادی به رفع خشکی پوست کمک کنند. مصرف غذاهای ساده ای مثل شیر برنج نیز میتواند به پوست رطوبت کافی برساند و در رفع خشکی کمک کننده باشد.

در میان داروهای مالیدنی و موضعی، روغن بادام شیرین یا روغن گل بنفشه نیز موثر است.

 

درمان کک و مک یا تیرگی پوست در طب سنتی

این تیرگی در ناحیه اطراف چشم یا در کمر و بین کتف ها دیده میشود و ناشی از افزایش سودا در بدن است. اگر درمان چنین مشکلی را از متخصصان طب سنتی بخواهید، آنها معمولا به شما راه حل های ساده ای ارائه میکنند؛ مثلا:

یکی از مواد ساده ای که به رفع مشکل کمک میکند، آب پنیر طبی است. برای تهیه آب پنیر طبی شیر را حرارت دهید تا جوش آید. بعد مقداری آب لیمو یا سرکه طبیعی به آن اضافه کنید تاشیر ببرد. در این حالت بخشی از شیر منعقد و سخت می شود و بخشی آبکی میماند. به محض اینکه این اتفاق افتاد، زیر شعله را خاموش کنید و اجازه دهید یک ساعت استراحت کند. مایع به دست آمده آب پنیر طبی است که نوشیدن 1 تا 2 لیوان از آن در رفع لک ها و کک و مک بسیار موثر است و باعث شادابی و نشاط پوست میشود و تا حدی به رفع خشکی پوست کمک میکند. آب پنیر طبی از درمان های اصلی بیماری هایی مثل اگزما یا پسوریازیس نیز است.

 

درمان خارش همراه کهیر و جوش در طب سنتی

طب سنتی معتقد است که خارش ناشی از افزایش گرمی در بدن و به ویژه در کبد است و توصیه هایش برای رفع این مشکل عبارت است از:

افراد مبتلا به خارش بهتر است ادویه، سیر، خرما و گردو را در غذاهایشان استفاده نکنند و از غذاهای خنک مثل جو به صورت سوپ جو بیشتر بهره ببرند.

ماء الشعیر طبی در رفع جوش و خارش و کهیر تا حد زیادی مؤثر است. برای تهیه ماءالشعیر طبی یک پیمانه جو را با 18 پیمانه آب بپزید. به محض آنکه جو پخت، شعله را خاموش کنید و اجازه ندهید لعاب پس دهد و آب غلیظ شود. مایع را صاف و ماء الشعیر طبی را میل کنید. اگر با خوردن سردی ها دچار مشکلات معده می شوید، می توانید به این مایع عسل اضافه کنید.

خاکشیر معمولا در هر خانه ای یافت میشود. خاکشیر رطوبت زیادی دارد و در رفع حساسیت، آلرژی و خارش بسیار مفید است. افراد مبتلا به یبوست معمولا دچار مشکلات پوستی فراوانی هستند. مصرف خاکشیر با آب جوش تا حد زیادی این مشکل را حل میکند.

سرکه سیب طبیعتی سرد دارد و از خواص آن رفع انسداد و گرفتگی های مجاری ریز کبدی است و برای درمان انواع جوش و حساسیت های پوستی به صورت خوراکی مؤثر است.

 

درمان آکنه در طب سنتی

آکنه نیز به دنبال حرارت کبد ایجاد میشود و مصرف خاکشیر، عرق کاسنی، شاه تره، شربت سکنجبین و جوش شیرین برای درمان برخی از انواع آکنه بسیار مؤثر است.

 

درمان آفتاب سوختگی در طب سنتی

در صورتی که ساعت های متمادی زیر نور آفتاب هستید، برای پیشگیری از آفتاب سوختگی می توانید از روغن بنفشه استفاده کنید اما اگر کار از کار گذشته و دچار آفتاب سوختگی شده اید، طب سنتی به شما پیشنهاد میکند که:

اسفرزه را داخل آب سرد بریزید و بعد از آنکه لعاب انداخت، آن را روی پوست بزنید. لعاب گل ختمی نیز برای این منظور مؤثر است؛ گل ختمی را داخل آب جوش بیندازید و بعد از چند دقیقه لعاب آن را روی پوست بمالید.

 

درمان سوختگی با آب جوش یا آتش در طب سنتی

در لحظات اولیه، زدن سرکه یا آبلیمو یا کمپرس آب سرد میتواند کمک کننده باشد. پانسمان با عسل نیز به درمان سریع تر کمک میکند.

 

درمان زخم و بریدگی در طب سنتی

در طب سنتی، اعتقاد بر این است که عسل خاصیت درمانی دارد و در چنین مواردی قابل استفاده است. حتی زخم هایی که به سادگی ترمیم نمیشوند مثل زخم بستر یا زخم پا در افراد مبتلا به دیابت را نیز میتوان تا حدودی با عسل درمان کرد ولی این کار حتما باید زیر نظر پزشک متخصص طب سنتی انجام شود زیرا ممکن است درمان های دیگری نیز علاوه بر پانسمان با عسل نیاز باشد.  

 

دکتر سید سعید اسماعیلی/ متخصص طب سنتی، مدرس دانشگاه

 
تگها : پیشنهاد طب سنتی برای مشکل پوست , زیبایی به شکل طبیعی , درمان خشکی پوست در طب سنتی , درمان خارش همراه کهیر و جوش در طب سنتی , درمان آکنه در طب سنتی , درمان آفتاب سوختگی در طب سنتی , درمان سوختگی با آب جوش یا آتش در طب سنتی , درمان زخم و بریدگی در طب سنتی
ارسال نظر
* نام شما:

* ایمیل شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب
کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی
طراحی سایت با مهریاسان