شخصیت علمی ابن نفیس

شخصیت علمی ابن نفیس

 

ابن نفیس در پزشکی در عصر خود بی نظیر بود، چنان که در غالب تحریرات و تالیفات خود به کتابی مراجعه نمی کرد، بلکه از محفوظات خود بهره می گرفت و در نسخه نویسی هم این شیوه را ترک نمی کرد. تا جایی که ممکن بود به جای دارو با پرهیز غذایی بیماران را درمان و از داروی ساده استفاده می کرد و داروی مرکب تجویز نمی کرد. با وجود این شیوه ی نو که در درمان بیماران داشت و با آن که او را ابن سینای دوم خوانده اند، چنان به نظر می رسد که بیش از آن که کارش جنبه ی علمی داشته باشد، جنبه ی نظری داشت و اطلاعات عمومی او در طب بسیار وسیع و عمیق بوده است. او در طب بسیار وسیع و عمیق بوده است او کمتر مقلد و بیشتر  مبدع و مبتکر بود، به همین دلیل در کتاب هایش کمتر اشاره ای به مولفان پیش از او دیده می شود.

او گذشته از شخصیت علمی، مردی نیک نفس و پرهیزگار بود. در باب تقوای او همین بس که گفته اند هنگام بیماریش در آخرین دم زندگانی، پزشکی از دوستانش برای معالجه اش نوشیدن مقداری شراب را تجویز کرد اما او خودداری کرد و گفت: نمی خواهم با درونی آلوده به شراب، خدا را ملاقات کنم.

آثار علمی

کتاب (شامل فی الطب) دایره المعارفی فی طبی است.که باید مشتمل بر 300 دفتر باشد، ولی بیش از 80 دفتر آن به پایان نرسید. بسیاری از دفترها موجود است که بعضی از آن ها به خط مولف است

منبع: مجله نیک و نو/ شماره 25

 
تگها : مجله نیک و نو , مشاهیر
ارسال نظر
* نام شما:

* ایمیل شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب
کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی
طراحی سایت با مهریاسان