کدسازی طب سنتی ایران در دنیا کلید خورد

تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ --- کد خبر ۲۹۹

کدسازی طب سنتی ایران در دنیا کلید خورد

مدیر تعالی دفتر طب سنتی ایرانی ــ اسلامی وزارت بهداشت با اشاره به معرفی و کدسازی طب سنتی ایران در دنیا گفت: اگر این کار را نکنیم بلایی که بر سر کره‌ای‌ها آمد بر سر طب ایرانی می‌آید زیرا کره‌ای‌ها مدعی هستند طب سوزنی برای آنها است. کدسازی طب سنتی ایران در دنیا کلید خورد

 بر اساس گزارش به دست آمده از خبرگزاری تسنیم مدیر تعالی دفتر طب سنتی ایرانی ــ اسلامی وزارت بهداشت علیرضا عباسیان با تشریح دستاوردهای کارگاه «مدرن‌سازی فرآورده‌های گیاهی و طب سنتی» در کره جنوبی اظهار داشت: اهمیتی که این برنامه برای ما داشت این است که ما باید هرچه بیشتر بتوانیم طب سنتی ایرانی را در دنیا کدسازی و معرفی کنیم تا بلایی که بر سر برخی طب‌های مکمل آمد بر سر طب ایرانی نیاید.

عباسیان با اشاره به مصادیقی در ادامه توضیحات خود عنوان کرد: شاید مردم ندانند که مثلاً طب سوزنی برای چینی‌ها نیست زیرا همیشه شنیدند طب سوزنی چینی! درحالیکه طب سوزنی برای چینی‌ها نیست و این واقعیت تلخ را کره‌ای‌ها به ما گفتند که طب سوزنی برای کشور کره است ولی چینی‌ها آن‌قدر خوب و گسترده در دنیا طب سوزنی را تبلیغ کردند که همه دنیا طب سوزنی را به نام چین می‌شناسند.

درحالی‌که این طب برای کره‌ای‌ها است بنابراین کره‌ای‌ها عنوان کردند که با فیلم‌سازی‌های سریالی بار دیگر در تلاش هستند تا به دنیا اعلام کنند که طب سوزنی برای آنها است کما اینکه کار بسیار سختی است.

مدیر تعالی دفتر طب سنتی ایرانی ــ اسلامی وزارت بهداشت تصریح کرد: بنابراین ما نیز باید در دنیا طب سنتی ایرانی را معرفی کنیم تا بلایی که بر سر طب سوزنی کره‌ای‌ها آمد بر سر طب ایرانی ما نیاید که در این کارگاه توانستیم این آگاهی را به مسئولان رده‌بالای کشورهای کره، چین و تایوان ارائه کنیم که دستاورد بزرگی بود زیرا تایوانی‌ها اصلاً با این پتانسیل طب سنتی ایرانی آشنا نبودند و کره‌ای‌ها نیز به‌طور کامل پذیرایی طب سنتی ایرانی شدند.

عباسیان با ذکر مصداقی دیگر عنوان کرد: مثلاً شرکت ایران خودرو تا زمانی که خودرو براساس نیازهای وطنی می‌سازد کیفیت خودروها بالا نمی‌رود بنابراین ما نیز باید دارو و طب سنتی ایرانی را در سطح کیفیت بین المللی و برای کشورهای دنیا تهیه و معرفی کنیم که اگر در این سطح جهانی کار کنیم مسلماً فواید آن برای مردم خودمان بیشتر هم خواهد شد.

که براین اساس تاکنون و پس از مدت‌ها، سخنرانی‌های متعددی در نشست‌های مهم سازمان بهداشت جهانی در حوزه معرفی طب ایرانی انجام دادیم.

ظرفیت‌های طب ایرانی تحسین نمایندگان طب سنتی دیگر کشورها را برانگیخت.

در این راستا امیرهومن کاظمی ــ مشاور بین‌الملل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، نیز اظهار کرد: در کارگاه «مدرن‌سازی فرآورده‌های گیاهی و طب سنتی» که با حضور نمایندگان دانشگاهی از کشورهای ایران، کره جنوبی، چین، ژاپن و تایوان برگزار شد، نمایندگان ایران، به بیان تاریخچه طب سنتی ایرانی و تشابه و تفاوت‌های آن با طب سنتی چینی، برای حاضران پرداختند.

وی افزود: ظرفیت‌های طب ایرانی در ارائه خدمات درمانی، آموزشی و انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک در سطوح بین‌المللی نیز برای نمایندگان دانشگاهی حاضر در این کارگاه علمی یک‌روزه، تشریح شد.

معاون بین‌الملل دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران سپس گفت: اشاره به پیشرفت‌های ایران در حوزه طب سنتی و مکمل، جایگاه آکادمیک طب سنتی در ایران، دستاوردهای دفتر طب سنتی وزارت بهداشت و دانشکده‌های طب سنتی، توانمندی‌های ایران در حوزه گیاهان دارویی و استانداردسازی فرآورده‌های طبیعی، از دیگر بحث‌های مطرح شده در کارگاه «مدرن‌سازی فرآورده‌های گیاهی و طب سنتی» بود که تحسین شرکت‌کنندگان را برانگیخت.

وی ابراز کرد: در ادامه این کارگاه نمایندگان دیگر کشورها، به معرفی و بحث و تبادل نظر در خصوص جایگاه طب سنتی در کشور خود و چالش‌های صنعتی‌سازی داروهای گیاهی و فرآورده‌های طبیعی پرداختند.

مشاور بین‌الملل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با بیان اینکه این گردهمایی فرصت خوبی برای معرفی توانمندی‌های علمی و پژوهشی طب سنتی ایرانی به‌ویژه در حوزه گیاهان دارویی بود، گفت: امید است با شرکت فعال در این‌گونه همایش‌های علمی، به جهانی کردن طب سنتی ایرانی کمک کنیم.

کاظمی با اشاره به نشست‌ها و بازدیدهای انجام شده بعد از برگزاری کارگاه که از یک مرکز و شرکت تحقیقات کاربردی دانشگاهی و بزرگترین کارخانه تولید داروهای طبیعی کره جنوبی بازدید صورت گرفت، گفت: با توجه به علاقه‌مندی طرف‌های کره‌ای به محصولات مبتنی بر طب ایرانی، تفاهم اولیه برای بررسی ظرفیتهای موجود در ایران و انجام تحقیق و توسعه در خصوص داروهای ایرانی به‌منظور ورود به بازار جهانی صورت گرفت.

«مدرن‌سازی فرآورده‌های گیاهی و طب سنتی» با حضور فعال نمایندگان ایران و معرفی توانمندی‌های علمی و پژوهشی طب سنتی ایرانی به‌ویژه در حوزه گیاهان دارویی،در دانشگاه ملی شهر سئول، پایتخت کره جنوبی برگزار شد. در این کارگاه، دکتر علیرضا عباسیان، معاون تعالی دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، دکتر حسین رضایی‌زاده، رییس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دکتر آرمان زرگران، مسئول کمیته ثبت ملی و بین‌المللی مؤلفه‌های طب ایرانی در یونسکو در دفتر طب سنتی وزارت بهداشت نیز حضور داشتند.

تاریخ انتشار: 7 دی 95

 
تگها : اخبار طب سنتی , اخبار
ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی
طراحی سایت با مهریاسان