نسخه الکترونیک محقق شده زمانی برایمان رویا بود/از روش های سنتی عبور کرده ایم

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۲/۰۹ --- کد خبر ۳۰۶

مدیرکل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو:

نسخه الکترونیک محقق شده زمانی برایمان رویا بود/از روش های سنتی عبور کرده ایم

مدیرکل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در مراسم معرفی و افتتاح سامانه حامی، گفت:یک زمانی ایجاد نسخه الکترونیک برای ما رویا بود که اکنون محقق شده است.

نسخه الکترونیک محقق شده زمانی برایمان رویا بود/از روش های سنتی عبور کرده ایم

براساس گزارش به دست آمده از خبرگزاری سازمان غذا و دارو ایفدانا، دکتر امیرحسین جمشیدی،مدیرکل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در مراسم معرفی و افتتاح سامانه حامی با بیان اینکه در سال 92 با کمبود شدید فراورده‌های متابولیک و رژیمی روبرو شدیم، گفت: در آن زمان آمار دقیقی هم از تعداد بیماران نداشتیم و شیوه عرضه این فراورده‌ها نیز به صورت سنتی انجام می‌شد. همچنین برخی از این اقلام که هزینه‌هایشان بسیار بالا بود از کشور خارج می‌شدند و همه اینها دست به دست هم می‌داد تا مجاب شویم که به یک سیستم جدید برای تامین و توزیع این فراورده‌ها نیاز داریم تا بتوانیم وضعیت را کنترل کنیم.

وی افزود: بنابراین در ابتدای سال 94 طراحی سامانه حامی آغاز شد و بعد از 10 ماه به اتمام رسید. بر این اساس کل فرایند اجرای این سامانه در چهار گام انجام شد. ابتدا کلیه گروه‌های درمانی، دارای کارتابل الکترونیکی شدند؛ به طوریکه تا کنون 227 پزشک و 57 کارشناس تغذیه در آن ثبت شده‌اند. در مرحله بعد کلیه بیماران متابولیک نیز در این سامانه نشاندار شدند. به طوریکه تا کنون 3834 بیمار متابولیک را ثبت کرده‌ایم که 2538 نفر از آنها بیمار PKU هستند. همچنین تا کنون 29 هزار نسخه الکترونیکی ثبت شده است. این در حالیست که یک زمانی ایجاد نسخه الکترونیک برای ما رویا بود که اکنون محقق شده است.

دکترجمشیدی ادامه داد: در مرحله سوم از بهمن ماه سال 94 کلیه فراورده‌های ما که شامل 150 هزار فراورده بودند از طریق سامانه و نسخه الکترونیک و در داروخانه‌های منتخب ثبت شدند و تمام کارها از طریق سامانه انجام می‌گرفت.

وی با بیان اینکه بهترین سامانه ارسال این است که فراورده را به محل سکونت فرد ارسال کنیم، اظهار کرد: در مرحله چهارم با دوستان‌مان در پست جمهوری اسلامی وارد مذاکره شدیم و جلسات زیادی را ترتیب دادیم و اولین فراورده ما به یکی از روستاهای بوشهر در زیر 48 ساعت ارسال شد.

دکترجمشیدی با بیان اینکه تا کنون 3411 مرسوله داشته‌ایم که از طریق پست انجام شده‌اند، گفت: 3000 مورد از آنها برای تهران بوده است و نزدیک به 400 مرسوله نیز در کل کشور به صورت پایلوت ارسال شده است. همچنین باید توجه کرد که در این سامانه کلیه سوابق پزشکی بیمار، فراورده‌ها، آزمایشات بیماران و ... قابل ثبت است و از طرفی با سازمان‌های بیمه‌گر هم ارتباط دارد.

وی تاکید کرد: ما از طریق این سامانه به طور کامل مرسولات را پیگری و رهگیری می‌کنیم و به چند مرکز اطلاعاتی به صورت آنلاین اتصال داریم. همچنین از طریق این سامانه امکان پیش بینی نیاز ما برای سال آینده نیز وجود دارد.

تاریخ انتشار: 2 اردیبهشت 96

 
تگها : اخبار طب سنتی , اخبار
ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی
طراحی سایت با مهریاسان