افراد طمعکار و سودجو چالش بزرگ طب سنتی

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۳/۲۷ --- کد خبر ۳۰۸

مدیر کل نظارت بر فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو عنوان کرد:

سبقه تاریخی کافی نیست/ افراد طمعکار و سودجو چالش بزرگ طب سنتی

مدیر کل نظارت بر فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت:

موارد بسیاری در طب سنتی مشاهده می شود که خرافه و سودجویی است و ما بصورت جدی با آن درگیریم و مارا دچار مشکل کرده است.

 افراد طمعکار و سودجو چالش بزرگ طب سنتی

براساس گزارش به دست آمده از ایفدانا، مدیر کل نظارت بر فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل ، با بیان اینکه در حوزه طب سنتی کارهای انجام نشده بسیار وجود دارد گفت: ما نیز هیچگاه مدعی پیشرو بودن در حوزه  داروهای سنتی نبوده ایم.

دکتر امیر حسین جمشیدی  ادامه داد: اگر چه  مردم ما از نظر فرهنگی به طب سنتی گرایش داشته  و رابطه مانوسی نیز با طب مکمل دارند  اما صرف وجود سبقه تاریخی در خانواده های ما و نسل های گذشته ما  نمی تواند برای این حوزه کافی باشد.
وی با تاکید بر ضرورت تهیه دارونامه یا فارماکوپه طب سنتی تصریح کرد: وقتی به نتایج موفق اقدامات کشور  هندوستان در این حوزه نگاه می کنیم  و می بینیم که مثلا فارماکوپه همدرد هند، چاپ 1969 می باشد که در آن  داروها، روش ساخت و مصرف آن ها به انگلیسی قید شده است تاسف می خورم که چرا ما در حال حاضر حتی دارونامه خود را هم به زبان فارسی تهیه نکرده ایم.
دکتر جمشیدی با  اشاره برای رشد این مکتب پزشکی باید ابتدا  ادوات کار را فراهم نمود از برنامه ریزی انجام شده برای تدوین فارماکوپه طب سنتی نیز سخن به میان آورد.
مدیر کل نظارت بر فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو  در بخش دیگری از سخنانش عنوان داشت: قوانین پزشکی که در دهه 30 شمسی نوشته شده است فقط مواردی را که پزشک باید انجام دهد به این سو معطوف کرده است نه فردی دیگر جای افسوس دارد که چرا در آن زمان موارد طب سنتی هم نظام مند نگردید ای کاش درآن هنگام قانون می شد که مثلا افرادی که در این حوزه تخصصی مشغولند حق تجویز هم دارند تجویز کنند و این موضوع به یکباره منقطع نمی گردید.
وی همچنین اضافه کرد: بسیار مواردی در طب سنتی مشاهده می شود که خرافه و سودجویی است و ما بصورت جدی با آن درگیریم و مارا دچار مشکل کرده است.
این مقام مسئول در  سازمان غذا و دارو بزرگ ترین چالش اکنون طب سنتی اعم از نقدها، تهدیدها و مقاومتها بدلیل افراد طمعکار و سودجو دانست و اظهار داشت: اگر کسی تحت عنوان طب سنتی، مطبی دایر نموده در حالی که تحصیلات و تجربیاتش  با پزشکی مرتبط نیست اشکالی به ماهیت طب سنتی وارد نیست.
دکتر جمشیدی در پایان با تاکید بر اینکه در هر رشته و گرایشی پستی، بلندی، راستی وناراستی وجود دارد خاطر نشان کرد: متاسفانه در سطح جامعه مسائلی که چه در حوزه داروسازی و تهیه و ساخت فرآوده های غیرمجاز آن و چه از منظر اصل طبابتهای نادرست به طب سنتی منتسب می شود اندک نیستند لذا واریز کردن برخی ایرادات، اتهامات و اشتباهات به حساب طب و داروهای سنتی به نظر من نا ثواب ترین نوع داوری ایست که یک فرد آگاه مرتکبش می گردد.

تاریخ انتشار: 16 خرداد 1396

 
تگها : اخبار طب سنتی , اخبار
ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی
طراحی سایت با مهریاسان